Sport to zdrowie, jak to jednak z aktywnością fizyczną bywa – nietrudno o uraz lub kontuzje. Tyczy się to, doprawdy, niemal każdej dyscypliny sportowej. Nie inaczej bywa również w przypadku cieszącej się ogromną popularnością piłce nożnej. Nie ma co ukrywać – jest to sport niezwykle dynamiczny, który wymaga od zawodników nie tylko odpowiedniej kondycji fizycznej i predyspozycji, lecz także analitycznego myślenia, czy radzenia sobie z ciągle zmieniająca się sytuacją na murawie. Do wszelkich urazów i kontuzji dochodzi zarówno w przypadku amatorskiej gry na osiedlowym boisku, jak i w trakcie zawodowych meczów, które śledzone są przez tysiące, jak nie setki tysięcy widzów. Przedstawimy najczęstsze rodzaje urazów i kontuzji, na które narażeni są piłkarze.

Jak i dlaczego dochodzi do urazów?

Jak wspomnieliśmy – piłka nożna to doprawdy dynamiczny sport, a przy tym, nie jest on wolny od agresji. Toteż do urazów najczęściej dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu pomiędzy dwoma zawodnikami. Nie brakuje również przypadków, gdy jeden z rywali stosuje nieczyste zagrywki. Przeważają więc urazy będące wynikiem fizycznego starcia. Do kontuzji dochodzi równie często samoistnie – podczas biegu, skoków czy innych, nagłych ruchów.

Więzadła.

Więzadła są stabilizatorami stawu kolanowego, ich rola i funkcja jest więc kluczowa, a potencjalny uraz jest jednoznaczny z całkowitym uziemieniem piłkarza na doprawdy długi okres. W przypadku więzadeł – najczęściej dochodzi do ich częściowego lub całkowitego zerwania, oczywiście, te drugie jest znacznie poważniejsze. Bezpośrednimi objawami zerwania więzadeł jest, przede wszystkim, silny ból i miejscowy obrzęk. Nierzadko zawodnik ma problemy z poruszaniem się, co jest spowodowane nie tylko bólem, lecz także brakiem stabilności kolana. Zerwanie więzadeł może wiązać się z koniecznością przejścia operacji.

Staw kolanowy.

Staw kolanowy to jeden z najbardziej złożonych pod względem budowy stawów kończyn dolnych. Do jego kontuzji dochodzi zwykle wtedy, gdy ciało zawodnika nagle zmienia kierunek lub skręca, a stopa osadza się na ziemi. To najczęściej kończy się uszkodzeniem przedniego więzadła krzyżowego lub łękotki.

Drugim najczęstszym mechanizmem urazu kolana jest uraz bezpośredni, który spowodowany jest – a jakże – bezpośrednim kontaktem stawu kolanowego z rywalem.

Łąkotka.

Urazy łąkotek to jedne z najczęstszych kontuzji u piłkarzy. Staw kolanowy posiada dwie łąkotki, przyśrodkową i boczną, które odpowiadają za amortyzację i stabilizację stawu kolanowego. Często ulegają one urazom w przypadku nagłej zmiany kierunku ruchu lub bezpośredniego urazu, a więc wyniku fizycznego kontaktu z przeciwnikiem. Urazom łąkotek wiąże się z silnym bólem, zwłaszcza po zewnętrznej stronie kolana. Kolano może puchnąć, wybrzuszać się i mieć ograniczony zakres ruchu.

Ścięgno Achillesa.

Na kolejnym miejscu niechlubnej listy urazów wśród piłkarzy znajduje się ścięgno Achillesa. Podobnie jak w przypadku pozostałych kontuzji, także i tutaj do urazu najczęściej dochodzi podczas bezpośredniego, fizycznego kontaktu z innym graczem, lub też w wyniku nagłej zmiany kierunku ruchu. Inną przyczyną może być nieodpowiednie przygotowanie przed meczem, a więc niezadbanie o rozgrzewkę. Niestety, uraz ścięgna Achillesa najczęściej wymaga interwencji lekarskiej, a nierzadko także operacji.

Mięśnie.

Piłkarze, tak i wszyscy sportowcy, narażeni są na urazy mięśni. W tym przypadku mowa jednak o mięśniach kończyn dolnych, które mogą zostać zerwane, naciągnięte lub stłuczone. Oczywiście, najpoważniejszym rodzajem kontuzji mięśni jest ich zerwanie.

Jak uniknąć kontuzji?

Uniknięcie kontuzji podczas uprawiania sportu jest zadaniem niemal niemożliwym do zrealizowania, nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie zminimalizować ewentualnego ryzyka. Tak, jak w każdej dziedzinie sportu, tak i w przypadku piłki nożnej istotną rolę pełni odpowiednie przygotowanie. Mowa tu więc o rozgrzewce, podczas której to przygotowujemy mięśnie do podjęcia planowanego wysiłku fizycznego. Istotne jest również dostosowanie podejmowanego wysiłku do własnych możliwości i aktualnego poziomu kondycji fizycznej.

Co zrobić, gdy dojdzie do kontuzji?

Jeżeli już doszło do ewentualnej kontuzji lub innego urazu, konieczne jest zaprzestanie dalszego kontynuowania ćwiczenia. W przypadku piłki nożnej, zawodnicy – nawet podczas amatorskich spotkań – zawsze znajdują się pod opieką trenera. To właśnie on jest osobą, którą należy o tym fakcie powiadomić i bezwzględnie stosować się do jego zaleceń.