Piłka nożna, football, gała czy kopanina – sport ten nosi wiele imion, bez względu jednak na nazewnictwo, znają go niemal wszyscy. Ta konkretna dyscyplina sportowa cieszy się uznaniem i ogromną popularnością wśród milionów fanów z całego świata, którzy nieustannie śledzą najnowsze informacje i wieści o ich ulubionych piłkarzach. Historia piłki nożnej jest doprawdy odległa, bowiem szacuje się, że początki (współczesnej odmiany) sięgają drugiej połowy XIX wieku. Przez lata sport ten radykalnie się zmienił, jak i doprowadził do powstania istnych imperiów i fortun – nie ma co ukrywać, piłka nożna jest niezwykle dochodowym zajęciem. Oczywiście, wysokimi zarobkami cieszyć się mogą przede wszystkim największe gwiazdy. Bez względu jednak na to, jakie mamy podejście do piłki nożnej, a więc czy traktujemy ją w sposób amatorski, czy też aspirujemy nieco wyżej – odpowiednie wyposażenie jest gwarancją sukcesu. W tym konkretnym przypadku mowa oczywiście o obuwiu. Piłkarskie buty muszą spełniać określone cechy, które wpływają nie tylko na komfort ich użytkowania, lecz przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas meczu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w piłce nożnej nietrudno o kontuzje. A ewentualne urazy potrafią wyłączyć gracza na doprawdy długi czas.

Jak dobrać obuwie do gry w piłce nożnej?

Istotnym kryterium, o którym powinniśmy pamiętać podczas wybierania butów do gry w piłkę nożną, jest oczywiście nawierzchnia, na której to będziemy grać. Najczęściej jest to murawa, a więc trawiasta powierzchnia, hala sportowa lub, nierzadko, grząskie i podmokłe boisko. Każde z wymienionych wymaga od piłkarza zgoła odmiennego obuwia. W przypadku gry na naturalnej murawie doskonale sprawdzą się tak zwane lanki. Jeżeli o murawę sztuczną chodzi, tutaj swoją rolę spełnią turfy. W przypadku gry w trudniejszym terenie – zabierzmy ze sobą wkręty, a więc buty z korkami. Na hali sportowej doskonale sprawdzi się obuwie o płaskiej podeszwie.

Rodzaje obuwia piłkarskiego.

Poszukując obuwia do gry w piłkę nożną łatwo jest zatracić głowę – ilość dostępnych na rynku modeli jest doprawdy imponująca. Dominują, oczywiście, topowe marki, nie brakuje jednak mniej znanych producentów. Wybierając buty sportowe należy kierować się nie tylko renomą producenta, lecz przede wszystkim jakością wykonania, wygodą i ogólnym stylem, choć to akurat kwestia podrzędna. Możemy wymienić przede wszystkim trzy rodzaje butów przeznaczonych do gry w piłkę nożną:

    • Korki piłkarskie. Popularne korki to absolutna klasyka wśród butów przeznaczonych do gry w piłkę nożną. Są one na tyle charakterystyczne, że nie sposób pomylić ich z niczym innym – tego rodzaju buty posiadają specjalistycznego wkręty, które mogą być przymocowane na stałe, lub też wymienne. Korki piłkarskie przeznaczone są do gry na naturalnych murawach piłkarskich, jak i terenach grząskich lub śliskich. Metalowe korki zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża, co jest szczególnie istotne podczas gry w piłkę nożną – gdzie, nie ma co ukrywać – zawodnicy muszą być w ciągłym biegu, niejednokrotnie zmieniając w sposób nagły kierunek ruchu. Korki nazywane są również lankami.
    • Turfy. Turfy to obuwie z najwyższej półki, przeznaczone do gry na sztucznej murawie. Są do podobne do lanków, tudzież korków – główną różnicą jest jednak to, że turfy posiadają gumowe wypustki, a nie metalowe korki. Wypustki te są rozłożone po całej powierzchni podeszwy w sposób równomierny, co zapewnia dodatkową przyczepność za sprawą odpowiedniego rozłożenia środka ciężaru.
    • Halówki. To ostatni, równie popularny rodzaj butów do gry w piłkę nożną. Jak można się domyśleć z samej nazwy, są one przeznaczone rozgrywek odbywających się na halach sportowych, a więc w piłce halowej. Warto nadmienić, że piłka halowa jest specyficzną odmianą piłki nożnej, dlatego nie można tych dwóch dyscyplin utożsamiać ze sobą. Oczywiście, zasady są wciąż takie same. Halówki najczęściej posiadają zewnętrzną podeszwę, charakteryzują się także stosunkowo solidną konstrukcją, co przekłada się na większy komfort użytkowania, jak i bezpieczeństwo zawodnika.

Na co zwracać uwagę, wybierając obuwie do gry w piłkę nożną?

Wybierając buty do piłki nożnej, należy kierować się trzema, głównymi kryteriami – jest to przede wszystkim jakość wykonania, wygoda i przeznaczenie, a więc rodzaj powierzchni. Istotna jest także rola, jaką pełnimy na boisku. Na pozycji ofensywnej warto wybrać buty o nieco zaokrąglonym kształcie. Jeżeli bardziej skupiamy się na ataku – obuwie powinno zapewniać nam większą przyczepność do podłoża.

Zdecydowanie bardziej polecamy wizytę w sklepie stacjonarnym, aniżeli zakupy w internecie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rozmiarówki poszczególnych producentów mogą się od siebie różnić, a to właśnie wybór odpowiedniego rozmiaru jest niezwykle kluczowy.