Mogłoby się wydawać, że buty piłkarskie wyglądają do siebie podobnie. Nic bardziej mylnego – wyróżniamy kilka typów butów piłkarskich, w tym IC, FG, TG i AG. Co oznaczają te skróty i czym różnią się od siebie te buty oraz które sprawdzają się na większości powierzchni?

Buty piłkarskie IC – idealne na boiska halowe

Buty piłkarskie IC są wyposażone w specjalną podeszwę, która pozwala grać na boiskach halowych. Skrót IC pochodzi od angielskiego słowa Indoor, które oznacza powierzchnie halowe. Buty IC są zaprojektowane w ten sposób, aby gwarantowały idealną przyczepność bez zostawiania śladów na boisku.

Halówki są butami, które są przeznaczone do gry na zamkniętych halach. Gra w piłkę halową jest dość specyficzna i powinno się w nią grać w odpowiednim obuwiu, do którego należą właśnie buty piłkarskie IC. W przeciwieństwie do innych butów piłkarskich podeszwy butów halowych nie są wyposażone w korki. Mają one gładką podeszwę, wyposażoną w bieżnik, który zwiększa ich przyczepność do gładkich oraz twardych powierzchni. Halówki mają też często dodatkową podeszwę, zewnętrzną, która chroni przed przetarciami. Mogą też mieć dodatkowe wzmocnienie, które chroni przed kontuzjami palce oraz pięty.

Buty lanki FG – klasyk wśród piłkarskich butów

Buty piłkarskie należy dobrać do odpowiedniej powierzchni. Buty lanki są określane skrótem FG, który oznacza twarde nawierzchnie (od angielskiego słowa Firm Ground). Buty te najczęściej posiadają podeszwę wykonaną z plastiku, w której są obecne plastikowe albo gumowe kołki. Dzięki nim buty mają optymalną przyczepność do podłoża. Kołki na podeszwie są zazwyczaj okrągłe lub mają kształt płytek.

Buty lanki sprawdzają się na większości standardowych boisk oraz przestrzeni z twardą nawierzchnią. Dzięki kołkom, które mają średnią wysokość, możliwe jest łatwiejsze bieganie po suchym boisku. W lankach możliwe jest także granie na sztucznych murawach.

Buty piłkarskie TF turfy – komfort na twardych murawach

Buty turfy, których nazwa pochodzi od angielskiego skrótu TF, są przeznaczone do gry na sztucznej nawierzchni tartanowej oraz murawach. Nie mają one kołków, ale ich podeszwa jest wytrzymała na zdzieranie.

Buty piłkarskie TF, które można dostać na 11teamsports.pl często są nazywane również śniegówkami. Dzieje się tak dlatego, iż niegdyś turfy były stosowane do grania w piłkę nożną zimą, w trudnych warunkach zimowych. Podeszwy butów TF są wyposażone w drobne i małe korki. Korki te są jednak niższe niż w lankach i równomiernie rozłożone, dzięki czemu komfort grania na twardych murawach jest bardzo duży. Turfy są przez wiele osób uznawane za buty dość uniwersalne, ponieważ można w nich grać zarówno na sztucznej murawie, jak i na śniegu.

Buty piłkarskie AG – klasyczne buty na „orliki”

Skrót AG pochodzi od angielskiego słowa artificial-ground i określa się nim klasyczne buty na „orliki”. Buty piłkarskie AG mają na podeszwie krótkie, gumowe korki, rozmieszczone blisko siebie, które są okrągłe. Buty AG przypominają buty FG, jednak różnią się kołkami.

Buty piłkarskie AG doskonale sprawdzają się na boiskach typu orlik. Buty AG wyróżniają się kołkami, które gwarantują dobrą przyczepność na sztucznych boiskach oraz odpowiednią amortyzację.