Nie można zaprzeczyć, że piłka nożna jest ulubionym sportem Polaków, a według danych zebranych przez FIFA jest to najpopularniejszy sport na świecie, w którym w najróżniejszych rozgrywkach uczestniczy około 270 milionów ludzi. Ale czy znasz wszystkie różne rodzaje piłki nożnej? W tym artykule przygotowaliśmy podsumowanie głównych rodzajów piłki nożnej granej na świecie

Piłka nożna plażowa

W piłkę plażową gra się na plażach, gdzie piasek jest bardziej miękki. Grają w nią dwie drużyny po pięciu zawodników w trzech połowach po 12 minut. Jest to sport uprawiany od dawna, ale oficjalny stał się dopiero w 1992 roku, kiedy zaczęto organizować mistrzostwa świata. Przeciętne boisko do piłki plażowej ma 37 metrów długości i 28 metrów szerokości. Pole jest oznaczone dwiema czerwonymi flagami, a pole karne jest oznaczone dwiema żółtymi flagami dziewięć metrów od linii bramkowej.

Paraolimpiada w piłce nożnej

Ten tryb gry ma dwie wersje:

Piłka nożna pięcioosobowa: ta wersja jest przeznaczona dla niewidomych graczy. Na boisku znajduje się 5 zawodników, jednym z nich jest bramkarz (który nie jest całkowicie niewidomy), a gra toczy się w dwóch połowach po 25 minut.

Piłka nożna siedmioosobowa: ta wersja przeznaczona jest dla graczy z porażeniem mózgowym. W każdej drużynie jest siedmiu zawodników, a uczestniczyć w niej mogą sportowcy z porażeniem mózgowym na poziomie od 5 do 8.

Goalie Rush: ten tryb jest bardzo podobny do Football Society, ale to co odróżnia go od innych to fakt, że bramkarz nie ma określonej roli i może wcielić się w każdego zawodnika na boisku. Ale nie może przejmować roli zawodnika i jednocześnie dbać o bramkę, trzeba go ostrzec krzykiem (nie żartuję), że przejmuje pozycję drugiego zawodnika.

Swamp Football

Ta forma piłki nożnej jest dosłownie rozgrywana w błocie. Wywodzi się z Finlandii, a dziś na świecie jest ponad 300 drużyn, 5 tys. zawodników w kategoriach męskich i żeńskich, a nawet cyklicznie odbywają się mistrzostwa świata. Wiele osób jest zszokowanych, że taki sport istnieje. Zatem co powiedzieć o hokeju pod wodą?

Futsal l

Futsal rozgrywany jest pomiędzy dwoma drużynami składającymi się z pięciu zawodników, z których jeden jest bramkarzem. Futsal rozgrywany jest w dwóch połowach po 20 minut. Futsal rozgrywany jest na boiskach sportowych o minimalnych wymiarach 25 metrów szerokości i 42 metrów długości. Boki boiska futsalowego wynoszą minimum 15 metrów i maksimum 22 metry.

Piłka nożna na trawie

Jest to najbardziej znana na świecie forma piłki nożnej. Gra w niej 11 zawodników z każdej drużyny oraz sędzia. Mecze trwają łącznie 90 minut i mają 15-minutową przerwę. Boisko posiada trawę naturalną lub syntetyczną do piłki nożnej, o wymiarach maksymalnie 120 metrów długości i 90 metrów szerokości. Piłka mierzy do 70 cm w obwodzie i waży maksymalnie 450 gramów.