Siłownie cieszą się coraz to większą popularnością wśród osób w każdym wieku. Sport to zdrowie, zwykło się mawiać, czasami jednak – w szczególności wśród osób początkujących, u których mnogość sprzętów znajdujących się na siłowni potrafi przyprawić o zawroty głowy – popełniane błędy podczas treningów mogą przynieść więcej szkód, aniżeli pożytków. Jeżeli rozważasz zakup karnetu, a nigdy wcześniej nie miałeś styczności z siłownią – dowiedz się, jakich błędów należy unikać i o czym pamiętać!

Rozgrzewka.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają osoby początkujące na siłowni, jest brak odpowiedniej rozgrzewki i natychmiastowe wręcz przejście do treningu. Rozgrzewka, choć przez niektórych bagatelizowana, jest niezwykle istotna – to właśnie za jej sprawą nasze mięśnie przygotowują się do wysiłku. Brak rozgrzewki może doprowadzić nie tylko do szybszego zmęczenia, lecz także zwiększyć ryzyko wystąpienia ewentualnej kontuzji i urazu.

Nieprawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń.

Kolejnym błędem jest wykonywanie ćwiczeń w nieprawidłowy sposób. To normalne, że osoby początkujące nie dysponują odpowiednią wiedzą – z tego właśnie względu na niemal każdej siłowni znajduje się osoba, która służy pomocą i dobrą radą. Błędna technika sprawia, że nie tylko osiągamy gorsze wyniki, lecz również zwiększamy ryzyko wystąpienia poważnej, a nawet trwałej kontuzji.

Nie wykorzystujesz całego potencjału siłowni.

Osoby początkujące bardzo często zmagają się z poczuciem swoistego wstydu i brakiem pewności siebie – strach przed błędnym wykonywaniem danych ćwiczeń sprawia, że rezygnują one z korzystania z niektórych ćwiczeń. Warto więc wiedzieć, że siłownia jest miejscem, w którym nikt nikogo nie ocenia – każdy, tak naprawdę, skupia się tylko i wyłącznie na samym sobie.