Europa bez wątpienia stanowi centrum piłkarskiego świata. To właśnie „stary kontynent” rozpieszcza miłośników futbolu najsilniejszymi ligami w postaci Premier League (Anglia), La Liga (Hiszpania), Ligue 1 (Francja), Bundesliga (Niemcy) i Serie A (Włochy). W ostatnich latach polscy piłkarze dobrze się spisywali (i nadal spisują) w lidze włoskiej. Którzy z nich osiągnęli najwięcej i w jakich klubach?

  1. Serie A – najlepsza liga we Włoszech. Czy sprzyja napastnikom?
  2. Polacy w Serie A 2023 – jak sobie radzą polscy piłkarze w lidze włoskiej?

Polacy we włoskiej lidze radzili sobie naprawdę dobrze na przestrzeni ostatnich sezonów.

Serie A – najlepsza liga we Włoszech. Czy sprzyja napastnikom?

Serie A jest od wielu lat jedną z najsilniejszych i najchętniej oglądanych przez kibiców lig piłkarskich. Grają w niej nie tylko utalentowani piłkarze wychowani we Włoszech, ale również wielkie nazwiska świata futbolu pochodzące z innych państw. Na przestrzeni ostatnich lat w Italii grali między innymi Cristiano Ronaldo (Portugalia), Paulo Dybala (Argentyna) i Zlatan Ibrahimovic (Szwecja). Wymienieni piłkarze to zawodnicy ofensywni, którzy strzelanie bramek mają we krwi i w trakcie rozgrywek szturmowali bramkarzy rywali. Z drugiej strony ustanawiane przez nich rekordy wypadają znacznie słabiej przy wyczynach ich odpowiedników z innych lig, np. angielskiej i hiszpańskiej. Co sprawia, że liga włoska jest tak niewdzięczna i trudna dla napastników? Czy ma na to wpływ styl gry i taktyka?
Wielu ofensywnych piłkarzy po przenosinach do Serie A narzeka na trudności związane ze zdobywaniem bramek. Narzekali na to między innymi Portugalczyk Cristiano Ronaldo i Belg Romelu Lukaku. Wielu zawodnikom grającym w ofensywie problemy sprawia taktyka. Trenerzy pracujący we Włoszech wymagają pod tym kątem od swoich zawodników dużo więcej niż ich odpowiednicy, którzy pracują w La Liga czy Ligue 1. Zadania taktyczne bardzo często dot. zawodników grających w defensywie – są oni lepiej przygotowani do bronienia dostępu do własnej bramki oraz utrudniania życia rywalom. Wpływ na to ma „catenaccio”, czyli taktyka oparta na bardzo dużym nacisku na grę obronną, jak również taktycznych faulach. W lidze włoskiej co prawda zdarzają się drużyny, które preferują ofensywny futbol (np. Napoli i Atalanta), ale znaczna większość drużyn przykłada dużą wagę do mocnej obrony.

Polacy w Serie A 2023 – jak sobie radzą polscy piłkarze w lidze włoskiej?

W ostatnich latach polscy piłkarze w Serie A na dobre rozgościli się w największych klubach. Można powiedzieć, że w lidze włoskiej występuje najliczniejsza kolonia polskich piłkarzy za granicą. Którzy Polacy w Serie A są najpopularniejsi i radzą sobie najlepiej? Są to:

  • Wojciech Szczęsny (Juventus). Polski Bramkarz był latem łączony z transferem i odejściem z klubu, jednak ostatecznie został w szeregach wielokrotnego mistrza Włoch i przez kolejne miesiące będzie dzielnie bronił dostępu do bramki Juve.
  • Piotr Zieliński (Napoli). W tym przypadku również mówiło się o odejściu zawodnika z klubu. Niewiele brakowało, a reprezentant Polski opuściłby Napoli. Duże zainteresowanie jego usługami wykazywali Saudyjczycy, jednak ogromne pieniądze nie przekupiły polskiego piłkarza, który kolejny sezon również rozegra w barwach obecnego mistrza Włoch.
  • Arkadiusz Milik (Juventus). Przez dłuższy czas trwała saga związana z jego przyszłością, ale Juventus ostatecznie wykupił go z Marsylii i zawodnik podpisał długoterminowy kontrakt ze „Starą Damą”. Napastnik początek sezonu niestety spędził na ławce i na razie ustępuje Chiesie i Vlahoviciowi. Piłkarz zamierza jednak odważnie walczyć o wyjściową jedenastkę.
  • Nicola Zalewski (AS Roma). Cieszy się on sporym zaufaniem portugalskiego szkoleniowca Jose Mourinho, który chętnie stawia na młodego Polaka. Jest on postrzegany jako uniwersalny element na lewej stronie boiska.

To oczywiście nie wszyscy Polacy w lidze włoskiej. Skupiliśmy się w artykule na najgłośniejszych nazwiskach. Warto również wspomnieć o takich zawodnikach jak Bartosz Bereszyński (Empoli), Łukasz Skorupski (Bologna) i Karol Linetty (Torino). Polacy w lidze włoskiej poczynają sobie coraz śmielej i mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma. Polacy w Serie A 2022/23 odcisnęli swoje piętno na lidze – mamy nadzieję, że w obecnym sezonie również to zrobią!