Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu. Cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób, które chciałyby zacząć grać, jak i kibiców z całego świata śledzących rozgrywki swoich ulubionych drużyn. Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z grą w piłkę nożną, czy też śledzeniem meczów piłkarskich, powinniśmy poznać podstawowe pojęcia i reguły tej gry. Wśród podstawowych pojęć funkcjonujących w futbolu wymienia się skład piłkarski. Co warto wiedzieć na jego temat? Podpowiadamy.

Ilu zawodników znajduje się na boisku?

Skład piłkarski zazwyczaj ustala trener. Na boisku może znajdować się 11 zawodników każdej z drużyn, a poza nim również gracze rezerwowi. Podstawowy skład drużyny piłkarskiej obejmuje więc 11 zawodników, z których 10 to piłkarze znajdujący się w polu, a jedenastym jest bramkarz. Skład drużyny piłkarskiej zawsze musi zostać podany sędziemu jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Zazwyczaj dzieje się to za pomocą specjalnie przygotowanego protokołu meczowego, który dostarczany jest do arbitra najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem meczu.

W takim formularzu znajdują się informacje o imionach i nazwiskach zawodników, ich numery koszulek, a także daty urodzenia bądź licencji zawodniczej. Znajdują się w tym formularzu również inne informacje o statusie piłkarza. Wskazywany jest kapitan drużyny, trener, kierownik zespołu, a także osoby, które mogą przebywać na ławce rezerwowych, czyli gracze rezerwowi, a także osoby odpowiedzialne na przykład za pomoc medyczną. Blog ETOTO to miejsce, gdzie możemy znaleźć więcej ciekawostek ze świata piłki nożnej.

Jacy zawodnicy wchodzą w skład piłkarski?

Drużyna piłkarska składa się z 11 zawodników, których możemy podzielić na kilka grup. Są to bramkarze, obrońcy, pomocnicy, a także napastnicy. Na każdej z tych pozycji występują inni gracze wyróżniający się zupełnie innym zestawem potrzebnych umiejętności. Bramkarz to jedyny zawodnik, który może dotykać piłki rękami w obrębie pola gry, a dokładniej we własnym polu karnym. Pozostali piłkarze to m.in. obrońcy. W zależności od tego, jaką pozycję zajmują, możemy dzielić ich na bocznych lub środkowych.

Na boisku znajdują się także pomocnicy, którzy mogą pełnić różne funkcje, ponieważ wyróżniamy co najmniej cztery rodzaje pomocników: defensywnych, ofensywnych, a także skrzydłowych. Na boisku znajdują się także napastnicy. Ich zadaniem jest strzelanie goli. Dlatego najczęściej osoby występujące na tej pozycji stają się niekwestionowanymi gwiazdami swoich ekip. Za doskonałych napastników uważany jest na przykład Leo Messi, Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski.

Warto wiedzieć o tym, że mimo iż 11 zawodników każdej drużyny znajduje się na boisku, to jednak w większości rozgrywek cała drużyna może składać się z 18 zawodników, doliczając wówczas do podstawowej jedenastki siedmiu graczy rezerwowych. Na ważniejszych imprezach takich jak Mistrzostwa Świata, Europy czy igrzyska olimpijskie w turnieju może znajdować się nawet 23 lub 26 piłkarzy.