Co prawda – wiosnę powitaliśmy stosunkowo niedawno, a i w wielu miejscach kraju nie wszystkim dane jest cieszyć się słońcem. Lato jednak zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wysokie temperatury. Podejmowanie się jakiejkolwiek aktywności fizycznej podczas upałów jest niezwykle niebezpieczne – o czym więc należy pamiętać podczas letnich treningów?

Czym grozi uprawianie sportu w wysokich temperaturach?

Największym niebezpieczeństwem, jakie niosą ze sobą upały, jest przede wszystkim zwiększone ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Wysokie temperatury wiążą się także ze zwiększoną potliwością, jeżeli dodać do tego wysiłek fizyczny – jest to prosty przepis na odwodnienie się. Jeżeli jednak zdecydujemy się na podjęcie aktywności fizycznej w momencie, gdy słońce góruje na horyzoncie, a tym samym temperatury są wysokie – trening urządźmy w miejscu o możliwie najwyższym stopniu zacienienia, a więc na przykład las lub miejski park.

W jakich porach najlepiej biegać?

Najwyższe temperatury za dnia osiągane są najczęściej w godzinach popołudniowych, a więc między 11 i 15. Z tego względu, jeżeli zamierzamy odbyć trening, zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem będzie przebieżka w godzinach porannych lub wieczornych. Podczas upałów można oczywiście uprawiać różnego rodzaju sporty, w tym bieganie – najistotniejszy jest jednak zdrowy rozsądek i własne bezpieczeństwo.