Wiosna już za nami, a na drogach spotkać możemy coraz to większą liczbę rowerzystów – innymi słowy, sezon rowerowy w pełni. Jeżeli w tym roku pragniemy poczuć wiatr we włosach i wybrać się na pierwsze przejażdżki, warto wyposażyć się w spełniający nasze wymagania rower – jakie więc są dostępne na rynku rodzaje rowerów i czym się od siebie różnią?

Rower crossowy.

Ze względu na swoją uniwersalność, ten rodzaj roweru polecany jest osobom, które poruszają się zarówno po asfalcie, jak i po mniej wymagającym terenie. Rowery crossowe są stosunkowo lekkie pod względem ramy, a szerokość bieżników umożliwia jazdę także po leśnych, niewymagających ścieżkach czy polnych drogach.

Rower trekkingowy.

Rowery trekkingowe przeznaczone są w głównej mierze do poruszania się po asfalcie lub po innych, utwardzonych drogach. Popularne trekkingi doskonale sprawdzają się na nieco dłuższych trasach, a ponadto najczęściej zawierają fabryczne mocowania na bagażniki, sakwy czy błotniki.

Rower górski.

Rower górski sprawdzi się zarówno na utwardzanych drogach, jak i na bardziej wymagających ścieżkach – z założenia jednak ten rodzaj roweru przeznaczony jest dla osób pragnących poruszać się po trudnym terenie. Górale bez większych problemów poradzą sobie z terenowymi wyzwaniami.

Rower miejski.

Rowery miejskie cechują się zazwyczaj cięższą ramą, a przy tym solidną konstrukcją, umożliwiającą przybranie wygodnej pozycji. Jak możemy domyślić się z samej nazwy, są to rowery przeznaczone do jazdy po mieście, a więc na krótkich dystansach. Przy pokonywaniu dłuższych tras, zdecydowanie lepiej postawić na inny rodzaj roweru.