O kreatynie z pewnością słyszał każdy, kto uprawiał sport siłowy lub po prostu ćwiczył na siłowni. Jeśli chodzi o zwiększenie masy mięśniowej jest to jeden najsilniejszych i najbardziej popularnych suplementów diety. Z poniższego artykułu dowiesz się czym właściwie jest kreatyna i jakie jest jej działanie. Jaką kreatynę wybrać i jak ją stosować? Te pytania często nurtują osoby, które zaczynają swoją przygodę z suplementacją. Zapraszamy do lektury!

Kreatyna – co to takiego? Gdzie występuje? Jak działa?

Kreatyna to składowa trzech aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny. W organizmie ludzkim występuje w sposób naturalny, produkowana jest przez wątrobę, która łączy trzy wymienione wcześniej aminokwasy. Znajdziesz ją również w pożywieniu: w mięsie wołowym oraz wieprzowym i w rybach morskich. Przy zwykłym, codziennym funkcjonowaniu organizmu, dawka kreatyny jaką przyswaja człowiek jest wystarczająca. Potrzeba przyswajania większej ilości kreatyny pojawia się natomiast u osób trenujących sporty siłowe czy sporty walk.
Podstawowe działanie kreatyny polega na dostarczeniu energii do mięśni. Dzięki zwiększeniu jej ilości w ludzkim organizmie rośnie potencjał energetyczny, a tym samym siła mięśni eksploatowanych treningiem. Kreatyna powoduje, że osoba wykonująca ćwiczenia jest w stanie w znaczący sposób zintensyfikować trening i wykonywać bardziej obciążające ćwiczenia. To powoduje w konsekwencji szybszy przyrost masy mięśniowej.

Wybór odpowiedniego preparatu

W sklepach z suplementami spotkać można wiele produktów opisanych jako „kreatyna”. Należy pamiętać, aby korzystać jedynie ze sprawdzonych suplementów, najlepiej z takich o jak najprostszym składzie. Dla początkujących poleca się produkty, w składzie których występuje monohydrat kreatyny.

Bieganie w masce wydolnościowej – dlaczego warto i jak to robić?

Kreatyna – jak stosować?

Teorii dotyczących stosowania preparatu jest wiele. Pytając trenerów czy osoby, które używają kreatyny na co dzień, usłyszeć można różne warianty. Przestrzegamy – więcej nie znaczy lepiej i efektywniej. 5 gram suplementu dziennie to dawka optymalna. Spożywając kreatynę w większej ilości jej nadmiar i tak nie zostanie przyswojony przez organizm. Osoby mające doświadczenie z kreatyną zalecają również, aby przyjmować jej stałą ilość, niezależnie od tego czy danego dnia przeprowadza się trening czy nie. Na opakowaniach producenci umieszczają czasami informację, zalecając spożycie preparatu 30-60 minut przed treningiem. Jednak czas spożycia nie ma większego znaczenia, ponieważ organizm nasyca się kreatyną wobec czego pozostaje ona w komórkach mięśniowych przez długi czas. Ważne jest natomiast, aby przyjmować ten suplement razem z węglowodanami. To zwiększa jego przyswajalność.