Duża popularność Roberta Lewandowskiego sprawiła, że coraz więcej chłopaków chce iść w jego ślady i zostać profesjonalnym piłkarzem. Przed pierwszym treningiem piłkarskim warto pomyśleć o zakupie piłki do piłki nożnej, profesjonalnego obuwia czy akcesoriów piłkarskich.

Piłka nożna to sport najczęściej wybierany przez chłopaków, popularniejszy nawet niż np. pływanie. W piłkę nożną gra też coraz więcej dziewczyn. Jest to dyscyplina, który uczy pracy zespołowej, a także zdrowej rywalizacji. Dodatkowo poprawia kondycję i koncentrację oraz wpływa na kreatywność i lepszą pracę układu nerwowego. Gry w piłkę nożną najłatwiej nauczyć się w szkółce piłkarskiej, można też samemu trenować w domu. Warto więc już wcześniej pomyśleć o zakupie piłki. Najlepsza będzie piłka do piłki nożnej na licencji. W sprzedaży są już dostępne np. oficjalne piłki nożne Mistrzostw Świata w Katarze, na licencji FIFA czy np. piłka do nożnej w barwach FC Barcelony.

Piłka do nożnej to jednak nie jedyna rzecz, która przyda się przyszłemu piłkarzowi. Aby gra w piłkę sprawiała dużo radości, a jednocześnie była bezpieczna, nie należy oszczędzać na podstawowym wyposażeniu piłkarskim.

Jak dobrze wybrać obuwie piłkarskie?

Najważniejsze podczas treningu piłki nożnej są odpowiednie buty piłkarskie. Buty koniecznie należy wcześniej przymierzyć, muszą one być wygodne i dobrze trzymać stopę, aby uniknąć np. skręcenia. Ważna też będzie dobra przyczepność, buty nie mogą się ślizgać. Warto zainwestować więcej w obuwie dobrej jakości. Buty trzeba też dostosować do rodzaju nawierzchni, inne buty sprawdzą się w hali, a inne na murawie. Buty piłkarskie to nie tylko tradycyjne korki, ale też np. lanki czy turfy. Lanki to buty z twardymi gumowymi wypustkami, które dobrze sprawdzą się na naturalnym, trawiastym boisku, a także na grząskiej powierzchni. Turfy to z kolei buty z mniejszymi wypustkami równomiernie rozłożonymi na całej powierzchni podeszwy butów, idealne na boisko ze sztuczną trawą. Do gry w hali dobrze sprawdzą się tzw. halówki, które mają właściwości antypoślizgowe.

Wybierając buty do piłki, warto postawić na nieco większy rozmiar niż przy tradycyjnym obuwiu. Jednocześnie buty nie mogą być zbyt ciasne. Kupując buty warto zmierzyć kilka różnych par, a następnie chwilę w nich pochodzić, aby mieć pewność, że będą wygodne. Wybierając rozmiar lepiej jest się kierować długością wkładki, a nie oznaczeniem rozmiaru, który może się różnić w zależności od producenta. Obuwie musi być dopasowane, ale jednocześnie nie powodować otarć czy uwierania. Buty do piłki powinny być wystarczająco sztywne oraz z dodatkowo wzmacnianymi szwami, a także elementami z siateczki, która odprowadzi wilgoć, przez co buty będą bardziej przewiewne. Odpowiednio dobrane buty piłkarskie to podstawa bezpiecznego i wygodnego treningu.

Jaki strój do piłki nożnej?

Na początku treningów piłkarskich lub bardziej rekreacyjnej gry, wystarczająca będzie tradycyjna odzież sportowa. Z czasem warto jednak postawić na odzież piłkarską, koszulkę i spodenki, które posiadają dodatkowe właściwości. Odzież piłkarska będzie lekka, wygodna i elastyczna, dzięki czemu nic nie będzie krępowało ruchów podczas gry w piłkę. Materiał, z jakiego jest zrobiona koszulka czy spodenki, spowoduje, że odzież będzie przewiewna, a jednocześnie łatwa w czyszczeniu i odporna na zniszczenia czy rozdarcia. Najlepszy będzie strój wykonany z materiałów syntetycznych, np. poliestru lub polietylenu. Ciekawym pomysłem np. na prezent dla fana piłki nożnej będzie koszulka piłkarska z nazwiskiem, numerem zawodnika czy nazwą ulubionego klubu piłkarskiego. Taka spersonalizowana koszulka z pewnością zapewni dużo radości, a także pozwoli zawodnikowi wyróżnić się na boisku.

Oprócz spodenek i koszulki warto zaopatrzyć się też np. w getry piłkarskie. Będą one przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy korzystamy z ochraniaczy, gdyż pomogą je utrzymać we właściwym miejscu. Podczas chłodniejszych dni przyda się też dres, który ogrzeje przed rozpoczęciem meczu. W zimie pod strój piłkarski warto włożyć bieliznę termoaktywną.

Akcesoria do piłki nożnej. Czy się przydadzą?

Wygodne buty czy ubranie to jeszcze nie wszystko. Warto pomyśleć też nad takimi akcesoriami piłkarskimi jak rękawice bramkarskie czy ochraniacze. Rękawiczki bramkarskie ochronią dłonie przed otarciami, poprawią jakość chwytu czy zamortyzują siłę uderzenia. Dodatkowo przy np. deszczowej pogodzie dzięki rękawicom piłka nie będzie ślizgać się w dłoni. Grając w piłkę nożną warto też zaopatrzyć się w ochraniacze. Pomogą one zminimalizować ryzyko kontuzji. Podczas treningów trzeba pić dużo wody, dlatego warto zakupić bidon na napój. Wszystkie akcesoria piłkarskie trzeba też mieć gdzie trzymać. Dlatego kompletując profesjonalny zestaw piłkarskich akcesoriów, warto kupić pojemną torbę czy plecak. Przydać może się też worek na buty.