Podczas budowania boisk i hal sportowych niezwykle istotna jest siatka do bramki przeznaczonej do piłki nożnej, ręcznej, hokeja czy innych dyscyplin. Trzeba jednak pamiętać, że musi ona spełniać kilka kryteriów, aby dobrze wywiązywać się ze swojego zadania. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, wybierając siatkę sportową?

Kiedy potrzebna jest siatka na bramkę?

Większość osób kojarzy bramki stosowane w meczach piłki nożnej. Składają się ze stabilnej konstrukcji oraz rozciągniętej na niej siatki. Piłka nożna to jednak nie jest jedyna dyscyplina sportowa, w której stosuje się tego typu rozwiązanie.

Warto pamiętać, że siatka do bramki piłkarskiej musi spełniać inne kryteria niż ta do piłki ręcznej czy hokeja. Przed zakupem trzeba więc wziąć pod uwagę wiele różnych parametrów

Jak wybrać siatkę do bramki?

Kilka różnych kwestii ma wpływ na to, czy siatka do bramki sprawdzi się tak, jak powinna. Szczególnie gdy ma ona służyć do profesjonalnej gry i treningów na wysokim poziomie. Czym zatem należy się kierować podczas wyboru?

Dyscyplina sportowa

Każda dyscyplina sportowa stawia przed sprzętem inne wymagania. Dlatego już na etapie budowy boiska warto przemyśleć, do czego będzie ono wykorzystywane. Siatka do bramki piłki ręcznej musi wytrzymywać inne obciążenie niż ta do piłki nożnej. Każda dyscyplina ma swoją specyfikę, którą należy wziąć pod uwagę. 

Siatka na bramkę do piłki ręcznej a hokeja — wielkość oczek

Kolejna istotna kwestia, którą trzeba rozważyć to wielkość oczek w siatce. Wybór odpowiedniej podyktowany jest rodzajem dyscypliny sportowej. 

Siatka do bramki hokejowej musi mieć mniejsze oczka niż ta do piłki nożnej. Krążek ma niedużą średnicę. Standardowa siatka do popularnego futbolu nie zatrzymałaby go, a więc nie spełniła swojego zadania.

Typowa siatka do bramki piłki nożnej może mieć wielkość oczek w przedziale od 100×100 mm do 120×120 mm, a hokejowa od 30×30 mm do 40×40 mm.

Rozmiar siatki

W każdej dyscyplinie wykorzystuje się siatki w innych rozmiarach. Najpopularniejsze wersje to:

  • do piłki nożnej – 7,5×2,5 m lub 5×2 m, 
  • siatka do piłki o wymiarach 3×2 m do piłki ręcznej,
  • siatka do bramki 2×2 m do gry w hokeja.

Siatkę dopasowuje się do wymiarów bramki. Warto jednak pamiętać, że podane wartości są zwykle zaokrąglone. Oznacza to, że np. siatka do bramki 3×2 m może mieć rzeczywiste wymiary 3,10×2,10 m. 

Materiał wykonania i wytrzymałość 

Niezależnie, czy potrzebna jest siatka na bramkę 5×2 m, czy znacznie mniejszy model do hokeja, każda z nich musi wyróżniać się dużą wytrzymałością

Najlepszym wyborem są siatki polipropylenowe. Są lekkie, a przy tym wyjątkowo trwałe. Odporność mechaniczna to tylko jeden z istotnych czynników. Liczy się także solidny splot, który wytrzyma intensywne rozciąganie.

Wytrzymała siatka do bramki - sieci-siatki.pl

Siatka na boiska szkolne

Ciekawym rozwiązaniem podczas budowy miejsca dla uczniów szkół sportowych jest siatka całoroczna na bramkę na boisko szkolne. Decydując się na nią, warto zwrócić szczególną uwagę na jej materiał. Taka siatka powinno być odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również warunki atmosferyczne.

Na boiskach szkolnych czy placach zabawach sprawdzi się także siatka do bramki dla dzieci. Ze względu na swoje przeznaczenie nie musi być tak wytrzymała, jak w profesjonalnym sporcie. Warto jednak wybrać sprawdzony model, aby posłużył jak najdłużej.

Ile kosztuje siatka do bramki?

Cena siatki do bramki zależy od jej rozmiaru, wielkości oczek czy materiału. Zwykle za taki element wyposażenia boiska trzeba zapłacić kilkaset złotych. Modele przeznaczone do profesjonalnej gry mogą przekraczać 1000 zł. 

Siatka do bramki to inwestycja na dłuższy czas i bez dobrego modelu komfortowa gra staje się niemożliwa. Stwórz profesjonalne boisko ze sprawdzonymi produktami!