Zima już za nami, a za sprawą wiosny pogoda coraz bardziej sprzyja aktywnościom fizycznym na świeżym powietrzu. Wyciągamy więc poukrywane w garażach czy piwnicach rowery, chcąc odbyć – być może – pierwszą w tym roku przejażdżkę rowerową. Zanim jednak wygodnie usiądziemy i zaczniemy przemierzać okolicę, warto poddać nasz rower pewnym konserwacjom.

Czyszczenie.

Po kilkumiesięcznym garażowaniu na naszych rowerach najpewniej znajduje się ogromna ilość kurzu lub zanieczyszczeń z poprzedniego sezonu. W pierwszej kolejności trzeba więc poddać elementy roweru gruntownemu czyszczeniu. Chcąc dokładnie i w odpowiedni sposób wyczyścić rower, warto skorzystać z dedykowanych preparatów do czyszczenia, które nie spowodują żadnych szkód. Jeżeli jednak nie mamy takich preparatów pod ręką, możemy improwizować. O ile ramę roweru czy opony możemy umyć zwykłą szmatką nasączoną w wodzie z mydłem, tak chcąc wyczyścić łańcuch i bardziej delikatne elementy, konieczne jest użycie odpowiednich preparatów. Można także do celu wykorzystać preparaty na bazie benzyny.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Oprócz samego wyczyszczenia łańcucha należy go także nasmarować odpowiednim preparatem. Równie ważny jest serwis opon, konieczne jest więc sprawdzenie ich pod kątem ewentualnych uszkodzeń bieżnika. Co oczywiste, doprowadzamy ciśnienie w oponach do odpowiedniego poziomu.