Pierwszy kontakt z siłownią może być dla wielu osób stresogenny – ogromna mnogość różnorakich sprzętów, obce twarze i całkowicie nowe miejsce. Innymi słowy – jak się do tego zwyczajnie zabrać? Najpewniej takie pytanie zrodziło się w głowie wielu osobom, które wspominają swoją pierwszą przygodę z siłownią. Podpowiemy więc, o czym powinniśmy pamiętać, jeżeli zamierzamy zakupić karnet na pierwszą wizytę w okolicznej siłowni.

Siłownie kiedyś, a dziś.

Całe szczęście – dzisiejsze siłownie nie mają praktycznie nic wspólnego z tymi, które działały przed laty. Były to miejsca nie tylko trudno dostępne, lecz przede wszystkim zwyczajnie zniechęcające. Głównie ze względu na panujący w nich klimat i uczestników, których – w większości przypadków – można było określić mianem zwykłych osiłków. Obecnie siłownie są nie tylko nowoczesne, lecz – co najważniejsze – przyjazne początkującym osobom.

O czym pamiętać podczas pierwszej wizyty na siłowni?

Najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać to fakt, że nie jesteśmy na siłowni sami. Nie uprzykrzajmy więc życia pozostałym osobom, na przykład poprzez zajmowanie używanego obecnie sprzętu. Równie ważne jest to, by pozostawiać po sobie czystość i porządek – jeżeli zamierzamy skorzystać z danego sprzętu, pamiętajmy o tym, by następnie odstawić go na miejsce.

Nie bój się pytać.

Jeżeli nie mamy wiedzy na temat tego, jak poprawnie wykonać dane ćwiczenie lub skorzystać z określonego sprzętu, poprośmy o pomoc doświadczoną osobę. W większości siłowni na sali praktycznie zawsze znajduje się profesjonalny trener, który służy radom zwłaszcza osobom początkującym.