Światowa Organizacja Zdrowia nie pozostawia żadnych złudzeń – polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie. Wielu rodziców nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie zbilansowanej diety i zachęcania do aktywności fizycznej swoich pociech. Otyłość i nadwaga to problemy zdrowotne, których zwyczajnie można bagatelizować – nie tylko odbijają się bezpośrednio na zdrowiu fizycznym, lecz co nawet ważniejsze, zwłaszcza w młodym wieku, kiedy zarówno ciało, jak i umysł wciąż się kształtują – zdrowiu psychicznym. Dzieci borykające się z nadwagą lub otyłością o wiele bardziej narażone są na ryzyko wystąpienia zaburzeń emocjonalnych, czy nawet tak poważnych chorób, jak depresja.

Świeć przykładem.

Niektóre dzieci nie potrafią usiedzieć w miejscu przez dłużej niż 5 minut, a inne muszą być wręcz namawiane do uczestniczenia w jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W przypadku tych drugich zdecydowanie lepiej jest postawić na wspólne uprawianie określonych sportów – zapewni to im nie tylko odpowiednią dawkę ruchu, lecz pozwoli zbudować między wami bliższą nić porozumienia.

Jakie sporty dla dzieci?

Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego sportu dla naszego dziecko, najistotniejszy jest przede wszystkim jego wiek. Niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą być zwyczajnie niebezpieczne, lub na tyle frustrujące, że skutkować będą zwyczajnym zniechęceniem. Proponowane sporty dla najmłodszych to między innymi pływanie, jazda na rowerze lub uczestnictwo w zajęciach sztuk walki. Te ostatnie mogą się okazać szczególnie pomocne w przypadku dzieci, które cechują się wręcz nadmiarem energii.