Polskie góry cieszą się nieustanną popularnością, przez co corocznie wizytowane są przez ogromne rzesze turystów – piękne krajobrazy, bliski kontakt z naturą, wszystko to zachwyca. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak wielkie zagrożenie mogą stanowić tereny górskie. W sezonie, jak i poza nim, nieustannie możemy usłyszeć o akcjach ratunkowych TOPR’u lub GOPR’u, podczas których to ratownicy wyruszają z pomocą, często, zwyczajnie nierozważnym turystom. Jak więc przygotować się do wycieczki po górach i sprawić, by była nie tylko miłym wspomnieniem, lecz przede wszystkim bezpieczna?

Odpowiednie rozplanowanie wycieczki.

Choć udostępnione dla turystów górskie szlaki posiadają dokładne oznaczenia, to wciąż niezwykle ważne jest, by zaplanować swoją trasę zawczasu, aniżeli iść na przysłowiowy żywioł. Wyznaczmy więc początek i koniec naszej trasy, warto również uprzednio zapoznać się z przebiegiem całego szlaku – umożliwi to przede wszystkim wybór trasy dopasowanej nie tylko do naszej kondycji, lecz także doświadczenia i umiejętności.

Ubiór.

Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zmienna potrafi być pogoda w górach. W jednej chwili raczymy się promieniami słonecznymi, by następnie walczyć z porywistymi powiewami wiatru i ulewnym deszczem. Z tego względu istotne jest, by zawsze mieć przy sobie dodatkową odzież, która zapewni nam ochronę przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Telefon komórkowy.

Technologia nie tylko w znaczącym stopniu ułatwia codzienne funkcjonowanie, lecz także potrafi zadbać o nasze bezpieczeństwo. Z tego względu wszystkim osobom, które planują wycieczkę w góry, zaleca się zainstalowanie aplikacji mobilnej „Ratunek”. Za jej pomocą, będąc w niebezpiecznej sytuacji, możemy w szybki sposób skontaktować się ze służbami ratownictwa górskiego.