Sport to zdrowie i nie inaczej jest w przypadku biegania, które jest szczególnie korzystne dla naszego zdrowia. Ten rodzaj aktywności jest jednocześnie jednym z najskuteczniejszych metod umożliwiających szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Bieganie pozwala także zmniejszyć ryzyko wystąpienia szeregu poważnych chorób, w tym serca.

Nadwaga i otyłość.

Większość osób, które zmagają się z nadmierną masą ciała, decydując się na rozpoczęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, najpewniej postawi na bieganie lub jazdę rowerem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że bieganie – w szczególności dla osób niedoświadczonych i borykających się z otyłością lud nadwagą – może być skrajnie niebezpieczne. Im większa masa ciała, tym bardziej obciążone są nasze stawy oraz kolana – a to zwiększa ryzyko potencjalnych kontuzji czy nawet zwyrodnień. Zanim zdecydujemy się na bieganie, powinniśmy unormować masę naszego ciała. Warto więc w pierwszej kolejności skorzystać z bezpieczniejszych rodzajów aktywności fizycznej, jak wspomniana jazda na rowerze.

Nie porywajmy się na głęboką wodę.

Głosy specjalistów są podzielone, choć większość z nich jednogłośnie przyznaje, że osoby z otyłością kategorycznie nie powinny podejmować się tego rodzaju aktywności. Osoby, które wcześniej były na bakier z jakąkolwiek formą aktywnością fizyczną, powinny zacząć od czegoś, co pozwoli naszemu organizmowi przyzwyczaić się do jakiegokolwiek ruchu – dobrym rozwiązaniem będą więc krótko dystansowe spacery.