Kalisetnika to rodzaj aktywności fizycznej, której historia sięga starożytnych Rzymian, Greków oraz Spartan. Według relacji historycznych kalistenikę chętnie uprawiali słynni w boju Spartanie. Nic dziwnego – ten rodzaj aktywności pozwala uzyskać imponującą sylwetkę i ogromną siłę. Sama nazwa jest w rzeczywistości połączeniem greckich słów oznaczających piękno oraz siła, co ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Uprawianie kalisteniki pozwala nie tylko wzmocnić ciało, ale też uzyskać smukłą i umięśnioną sylwetkę.

Na czym polega kalistenika?

Kalistenika w głównej mierze opiewa się na wykonywaniu ćwiczeń, w których wykorzystywany jest tylko i wyłącznie ciężar własnego ciała oraz siłę mięśni. Trenowanie kalisteniki nie wymaga zaopatrywania się w żaden specjalistyczny i drogi sprzęt czy tez przygotowywania miejsca, w którym będą odbywać się treningi. Osoby chcące zacząć przygodę z kalisteniką potrzebują przede wszystkim determinacji, motywacji i sprawności fizycznej, na jakimkolwiek poziomie by ona nie była.

Przykładowe ćwiczenia.

Trening kalisteniczny jest w ogromnej mierze dosyć uniwersalny, a lista przykładowych ćwiczeń niezwykle obszerna. Możemy wymienić między innymi:

  • Pompki.
  • Podciąganie z użyciem drążka
  • Plank, czy też deska.
  • Brzuszki.
  • Przysiady.

Kalistenika jest także określana mianem sportu dla osób kreatywnych, co jest całkowicie prawdziwe, gdyż, jak już wspomnieliśmy – opierają się na wykorzystaniu własnych mięśni oraz masy ciała.