Każdy rodzaj aktywności fizycznej wiąże się z ryzykiem odniesienia ewentualnej kontuzji. Co nie znaczy, że należy być biernym fizycznie – ruch to zdrowie, i nie jest to jedynie puste powiedzenie. Narażeni na kontuzje są wszyscy sportowcy, a potencjalny uraz może na długo wykluczyć ich z możliwości uczestnictwa w treningach. Niektóre urazy nie muszą pojawić się nagle, a mogą być jedynie wynikiem miesięcy zaniedbań czy nieprawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. W tym tekście przedstawimy najczęstsze rodzaje urazów, które dotykają biegaczy.

Kolano biegacza.

Jest to jeden z najczęstszych rodzajów urazów występujących wśród biegaczy. Tego typu kontuzja jest najczęściej efektem stosowania nieprawidłowej techniki, śmiało \można powiedzieć, że na tego rodzaju kontuzje narażeni są przede wszystkim początkujący biegacze. Kolano biegacza to potoczna nazwa dla zespołu bólu przedniej części stawu kolanowego.

Ścięgno Achillesa.

Na tego rodzaju uraz narażone są najbardziej osoby, których stopy klasyfikują się do typu pronującego. Pronacja charakteryzuje się nadmiernym umiejscowieniem ciężaru ciała na wewnętrznej stronie stopy. Zapalenie ścięgna Achillesa zazwyczaj objawia się bólem i miejscową opuchlizną. W skrajnych przypadkach, szczególnie gdy po zauważeniu pierwszych symptomów treningi wciąż będą kontynuowane, może dojść nawet do zerwania ścięgna Achillesa. A to wiąże się już z operacją lub całkowitym unieruchomieniem kończyny.