Nocowanie w lesie, czy to bezpośrednio pod gołym niebem, czy w namiocie to niewątpliwie unikalna przygoda i możliwość bezpośredniego obcowania z naturą. Jeżeli jednak planujemy tego rodzaju wypoczynek lub weekendowy wypad, należy pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa, jak i odpowiednim przygotowaniu.

Nie jesteś u siebie!

Las jest przede wszystkim domem dla ogromnej ilości gatunków zwierząt, dlatego powinniśmy pamiętać o tym, by nie ingerować w ich życie. Jeżeli więc decydujemy się na tego rodzaju wyprawę, zachowujmy się tak, jak we własnym domu – należy więc pozostawić po sobie porządek i zadbać o to, by nie niszczyć okolicznej roślinności.

Pożywienie.

W lesie jest pełno pożywienia, jeżeli jednak nie posiadamy specjalistycznej wiedzy na ten temat – lepiej nie zajadać się tym, co akurat wpadnie nam w ręce. Planując nocleg w otoczeniu natury, najpewniej postawimy na żywność o dłuższym terminie przydatności, a więc choćby popularne konserwy. Dla własnego bezpieczeństwa należy jednak zaopatrzyć się w dodatkowe, szczelne opakowania – zapach jedzenia mógłby zwabić do naszego obozu okoliczne zwierzęta, takie jak lisy czy nawet wilki.

Jak wybrać miejsce na nocleg?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w dany obszar lasu umożliwia legalne biwakowanie w nim. W tym celu powinniśmy posiłkować się wiedzą, która dostępna jest na stronach internetowych lasów państwowych lub nadleśnictwa, które bezpośrednio sprawuję piecze nad interesującym nas lasem.