Wędkowanie to czynność, którą można uprawiać praktycznie przez cały rok – nic dziwnego, że nie brakuje pasjonatów tego rodzaju zajęcia. Wędkarstwo jest nie tylko doskonałym sposobem na wewnętrzne wyciszenie się poprzez kontakt z naturą – to także idealny sposób na zapoznanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu wędkarskiego celem zakupu odpowiedniego sprzętu, warto w pierwszej kolejności zdobyć niezbędną wiedzę.

Czy trzeba mieć pozwolenie na wędkowanie?

By móc legalnie wędkować, konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej oraz odpowiedniego upoważnienia od właściciela zbiornika wodnego. Podkreślmy, że właścicielem większości zbiorników w Polsce jest Polski Związek Wędkarski. Posiadanie karty wędkarskiej nie jest potrzebne w sytuacji, gdy właścicielem danego zbiornika jest osoba prywatna. Bez większych zmartwień możemy więc łowić na własnym, przydomowym stawie.

Niezbędnik wędkarza.

Wbrew pozorom, by móc wędkować niezbędna nie jest wędka, lecz przede wszystkim cierpliwość. Nierzadko zdarza się, że połów potencjalnej ryby trwać może nawet i kilka godzin. Wybierając się na ryby, warto także wyposażyć się w między innymi komfortowe, składane siedzisko. Pomocne przydadzą się również wszelkiego rodzaju preparaty przeciw komarom, których nad wodą nie brakuje. Przypomnijmy również, że wędkarstwo nie musi być jednoznaczne z pozbawianiem życia ryby – złowioną zdobycz można z powrotem wpuścić do zbiornika wodnego.